Hizmetlerimiz

HİZMETLERİMİZ

Karotçu Kavramı

Karotçu Kavramına Genel Bakış

İş yaşamında farklı farklı meslekler var. Gün geçmiyor ki bu meslek kollarına yeni bir meslek dalı eklenmesin. İşte onlardan bir tanesi de son yıllarda giderek popülerliği artan ve çok ciddi bir iş kolu haline gelen karotçuluk mesleğidir.

Karot sözcüğü İngilizce bir sözcük olup Türk diline çevrildiğinde havuç kelimesinin karşılığıdır. Havuç ile mesleğin ne alakası var diyenler için aslında burada olan bir göndermedir. Zira karotçu olarak çalışan havuç biçiminde olan beton silindir kesme delme işlerini yaparlar.

İnşaat sektörü ülkemizde hız kesmeden ilerleyen işler arasındadır. Bu yüzden de inşaat sektöründe çok farklı alanlardan inşaat personeline gereksinim duyulur ki, işte karotçu da onlardan bir tanesidir. Zira karotçular inşaat sektöründe çok önemli işler yaparlar.

Günümüzde yapılan bir binanın, atılan bir betonun, kurulan bir kirişin içinde problemsiz, binaya zarar vermeden beton kesme ayrı bir beceri, ayrı bir yetenek isteyen iştir. Dikkat ister, ustalık ister, incelik ister, inşaat sektöründe belli bir birikim, deneyim ister. Öyle rastgele herkesin yapabileceği bir iş değildir. Her alanda olduğu gibi bu alanda da son yıllarda çok ciddi bir arz olduğu için insanlar eline karot makinesi alıp karotçu olduğunu iddia etmektedir. Ama iş sadece makine ile bitmez. Elbette kullanılan karot makinesinin de büyük bir önemi vardır ama burada asıl iş, o zanaat denilen işin ustalık kısmıdır. O yüzden bu işi yapanların mutlaka temel inşaat bilgisinin olması gerekir. Yani alt yapı gerektiren bir iş olduğunu da söylemek gerekir.

Gereksinim duyulduğunda karotçular çağrıldığı için iş bazlı olarak çalışırlar. O yüzden alınan ücret hizmet verilen kurum ve/ve kişilerden iş bazlı olan ağırlıklı olarak saat bazlı olan ücretlerdir. Rakamlar konusunda ise net bir şey söylemek olası değildir. Kişiden kişiye, hizmet veren kurumdan kuruma değişir. Burada karotçu olarak çalışanlar bazen kendileri adına çalışır iken kimi zaman da bu elemanları bünyesinde barındıran inşaat firmaları da mevcuttur. İnsanlar bu noktada iyi bir araştırma yaptıktan sonra karar verebilirler.

bannerimg3

BİZ GÜÇLÜ BİR EKİBİZ

Tüm Karot İşleriniz İçin Bizden Teklif Almayı Unutmayın.

manimg

MESAJ GÖNDERİN BİZ SİZİ ARAYALIM