Hizmetlerimiz

HİZMETLERİMİZ

Karotçu Beton Kesme

Su tesisatlarından, elektrik tesisatlarına, doğalgaz, havalandırma delikleri, kapı, pencere yeri açılımlarında karot makineleri kullanılır. Karot makineleri sert zeminlerin delinmesinde ve kesilmesinde işe yarayan matkaba benzeyen makinelerdir. Karot makinesini ise işinin ehli, tecrübeli, delim ve kesim işinden anlayan makineyi kullanabilme yetkisine sahip çalıştıranlara da karotçu denir. 

Karotçuların işlerinde gösterdikleri ustalık risklere karşı büyük önem taşır. Delim veya kesim yapılacak yerin önceden incelenmesi, karot makinesinin uygunluğunu saptamak gerekir. Karotçu kesim ve delim işlemlerini gerçekleştirecekse karot makinesinin ucunu yapılacak işe göre seçerek ve değiştirerek işlem yapar. Karot ucunu seçerken silindirik delme işlemi sırasında hatasız, dikkatli olmak zorundadır. Karotçular bu işleri yapmak için sıkı bir eğitimden geçirilirler. İnşaat sektörünün aranılan elemanları olan karotçular beton delme yönteminde en kolay ve en pratik uygulamayı kullanırlar. Karot makinesinin sabitlenmesi titreşimin önlenmesi açısından önem taşır. 

Karot makinesi karot sehpası kullanılarak sarsılmadan kızaklı sistem sayesinde aşağı doğru kuvvet yardımıyla olan hareketi kolaylık sağlar. Sabitlenen makine sehpa üzerinde izometrik hareketlerle beton delme işlemini gerçekleştirir. 
Karotçular yaptıkları bu titreşimsiz kesme ve delme sırasında çevreyi rahatsız etmez. Betonun etrafına zarar vermeden titizlikle delme işlemi veya şekil verme işlemi kısa zamanda yapılmasına çalışılır. Beton kesme işleminde de karotçular aynı dikkati göstermek zorundadır. Karot ucunun doğru seçilmesi ile her türlü kaya, mermer, asfalt kesilebilir. Betondan karot numunesi alımını da karotçular yapar. Kolonlara zarar vermeden alınan numune demir donatı sistemlerindeki arızaların, dayanıklılığın kontrolünün yapılması için uygulanır. Karotçuların aldıkları numuneler laboratuvarlara yollanarak riskli kolonlar tespit edilir veya inşaatta yapılacak işlemlerin belirlenmesi sağlanır. Karotçu tarafından delinen beton, silindirik testerenin içerisinde muhafaza edilir. Karotçular karot makinesinin yapısına göre sulu ve susuz çalıştırırlar. 

bannerimg3

BİZ GÜÇLÜ BİR EKİBİZ

Tüm Karot İşleriniz İçin Bizden Teklif Almayı Unutmayın.

manimg

MESAJ GÖNDERİN BİZ SİZİ ARAYALIM